CA3106E22-14PBF80 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ICA3106E22-14PBF80-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CA3106E22-14PBF80 |
Description | CONN PLUG MALE 19P SILVER CRIMP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp |
Datasheet | Datasheet |
Category | Orientation N (Normal) |
Mfr | Primary Material Metal |
Series | Shell Material Aluminum Alloy |
Packaging Bag | Shell Finish Olive Drab Cadmium |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Silver |
Connector Type | Color Olive Drab |
Number of Positions 19 | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Qualification MIL-DTL-5015 | Features Strain Relief |
Shell Size - Insert 22-14 | Current Rating (Amps) 22A |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Voltage Rating 50V |
Termination Crimp | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |