PSPA-1000 Series 1000 W AC/DC Power Supply
MEAN WELL's PSPA-1000 series is a 1 kW single output enclosed type AC/DC power supply
Image of MEAN WELL's PSPA-1000 Series 1000 W AC/DC Power SupplyMEAN WELL's outstanding feature for PSPA-1000 is that it shares the same mechanical features as the PSP-600. Customers can replace a 600 W power supply with a 1000 W unit without making changes to the mounting. Other features include high efficiency up to 94%, a wide working temperature range of -20°C to 70°C, remote control functions (remote ON/OFF, remote sense, and DC OK signal), and parallel power up to 4000 W. With all its functionality, the PSPA-1000 is suitable for industrial control, electric motors, communication systems, and networking equipment.
Features
  • 90 VAC to 264 VAC full range input
  • Built-in active PFC function
  • Forced air cooling by built-in DC fan
  • Protections: short circuit/overload/over voltage/over temperature
  • 5-year warranty
  • Current sharing up to 4000 W
  • Dimensions: 170 mm x 120 mm x 93 mm
  • Remote control functions: remote ON/OFF, remote sense, DC OK signal