CA3106E24-28P06 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CA3106E24-28P06-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CA3106E24-28P06 |
Description | CONN PLUG MALE 24P SILV SLDR CUP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
Category | Orientation N (Normal) |
Mfr | Primary Material Metal |
Series | Shell Material Aluminum Alloy |
Packaging Bulk | Shell Finish Olive Drab Cadmium |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Silver |
Connector Type | Color Olive Drab |
Number of Positions 24 | Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
Qualification MIL-DTL-5015 | Features Strain Relief |
Shell Size - Insert 24-28 | Current Rating (Amps) 22A |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Voltage Rating 50V |
Termination Solder Cup | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |