Image for CA3106E24-28P06 is not available
CA3106E24-28P06
DigiKey Part Number
CA3106E24-28P06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3106E24-28P06
Description
CONN PLUG MALE 24P SILV SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Packaging
Bulk
Number of Positions
24
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
24-28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C