CC0201MRX6S4BB105 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 4,500
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Taiyo Yuden
1 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0201MRX6S4BB105
DigiKey Part Number
13-CC0201MRX6S4BB105TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0201MRX6S4BB105CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0201MRX6S4BB105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201MRX6S4BB105
Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)