TR3A335K016C3500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Similar
KEMET
KEMET
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 3.5Ohm
TR3A335K016C3500
DigiKey Part Number
718-TR3A335K016C3500TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-TR3A335K016C3500CT-ND - Cut Tape (CT)
718-TR3A335K016C3500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3A335K016C3500
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3A335K016C3500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V