TPSA335K016Y3500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2,784
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 2,924
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
Upgrade
Upgrade
KEMET
KEMET
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 3.5Ohm
TPSA335K016Y3500
DigiKey Part Number
TPSA335K016Y3500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSA335K016Y3500
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSA335K016Y3500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V