TAJA335K016SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2,924
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
KEMET
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 5Ohm
TAJA335K016SNJ
DigiKey Part Number
TAJA335K016SNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJA335K016SNJ
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJA335K016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V