173D335X0020VWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 97
KEMET
In Stock: 13
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D335X0020VWE3
DigiKey Part Number
173D335X0020VWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D335X0020VWE3
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D335X0020VWE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
20 V