WYO502MCMDD0KR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
Image for WYO502MCMDD0KR is not available
WYO502MCMDD0KR
DigiKey Part Number
2870-WYO502MCMDD0KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO502MCMDD0KR
Description
WYO X440Y250VAC 5000PF 20% Y5U B
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)