WYO502MCMCRBKR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
5000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
WYO502MCMCRBKR
DigiKey Part Number
2870-WYO502MCMCRBKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO502MCMCRBKR
Description
WYO X440Y250VAC 5000PF 20% Y5U R
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)