RH0502R000FE02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 85
Datasheet
In Stock: 76
In Stock: 153
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1,510
Direct
Riedon products by Bourns
In Stock: 270
Ohmite
In Stock: 158
Ohmite
In Stock: 9
2 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
RH0502R000FE02
RH0502R000FE02
RH0502R000FE02
DigiKey Part Number
RHRD-2.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0502R000FE02
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 50W
Detailed Description
EDA/CAD Models
RH0502R000FE02 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
2 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W