RH0502R000FC02
DigiKey Part Number
RHD-2.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0502R000FC02
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 50W
Detailed Description
2 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
RH0502R000FC02 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
2 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W