C0201X5R250-104KNP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 41,330
Datasheet
Direct
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
In Stock: 3,735,000
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
C0201X5R250-104KNP
DigiKey Part Number
2679-C0201X5R250-104KNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0201X5R250-104KNP
Description
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0201X5R250-104KNP Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.61mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.012" (0.30mm)