CVH130K14T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
205 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
CVH130K14T
DigiKey Part Number
738-CVH130K14T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH130K14T
Description
VARISTOR 205V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
77J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1050 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V