KPT08E14-15P
DigiKey Part Number
IKPT08E14-15P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT08E14-15P
Description
CONN PLUG MALE 15P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Packaging
Bag
Number of Positions
15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
14-15
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C