KPT01F14-15S
DigiKey Part Number
IKPT01F14-15S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT01F14-15S
Description
CONN RCPT FMALE 15P GOLD SLD CUP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
15
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
14-15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C