Image for KPT06E14-15PF42 is not available
KPT06E14-15PF42
DigiKey Part Number
IKPT06E14-15PF42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT06E14-15PF42
Description
CONN PLUG 15POS INLINE W/PIN
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Packaging
Bag
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size - Insert
14-15
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C