T491B335M020AT4053 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric) 3Ohm
T491B335M020AT4053
DigiKey Part Number
T491B335M020AT4053-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491B335M020AT4053
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 20V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491B335M020AT4053 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
20 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm