TCMID335BT
DigiKey Part Number
4713-TCMID335BTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-TCMID335BTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-TCMID335BTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMID335BT
Description
TANT 20% 20V 3.3UF B CASE STD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric) 3Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
20 V