C1206C474K5REC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 51
Datasheet
In Stock: 0
KYOCERA AVX
In Stock: 60
YAGEO
In Stock: 804
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Chemi-Con
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C474K5REC7210
DigiKey Part Number
C1206C474K5REC7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C474K5REC7210
Description
CAP CER 1206 470NF 50V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C474K5REC7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)