KPT07E18-11S
DigiKey Part Number
IKPT07E18-11S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT07E18-11S
Description
CONN RCPT FMALE 11P GOLD SLD CUP
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
11
Ingress Protection
Environment Resistant
Shell Size - Insert
18-11
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
1000VAC, 1400VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C