KPT07A14-19SEX
DigiKey Part Number
IKPT07A14-19SEX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT07A14-19SEX
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-19
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C