Image for KPT03E14-19S is not available
KPT03E14-19S
DigiKey Part Number
IKPT03E14-19S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT03E14-19S
Description
KPT 19C 19#20 SKT RECP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Packaging
Retail Package
Number of Positions
19
Ingress Protection
Environment Resistant
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C