KPT02E14-15PX
DigiKey Part Number
KPT02E14-15PX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPT02E14-15PX
Description
CONN RCPT MALE 15P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
X
Number of Positions
15
Shell Size - Insert
14-15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C