KPSE06F14-15SX
DigiKey Part Number
IKPSE06F14-15SX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSE06F14-15SX
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
15
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
14-15
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C