Image for KPSE01E12-10SF42 is not available
KPSE01E12-10SF42
DigiKey Part Number
IKPSE01E12-10SF42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSE01E12-10SF42
Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C