CA3106R28-22SBF97 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ICA3106R28-22SBF97-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CA3106R28-22SBF97 |
Description | CA-BAYONET |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
Category | Orientation N (Normal) |
Mfr | Primary Material Metal |
Series | Shell Material Aluminum Alloy |
Packaging Retail Package | Shell Finish Olive Drab Cadmium |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Silver |
Connector Type | Color Olive Drab |
Number of Positions 6 | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Qualification MIL-DTL-5015 | Current Rating (Amps) 22A, 135A |
Shell Size - Insert 28-22 | Voltage Rating 50V |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |