Image for CA3106E28-22SB02 is not available
CA3106E28-22SB02
DigiKey Part Number
ICA3106E28-22SB02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3106E28-22SB02
Description
CONN PLUG FMALE 6P SILVER CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Packaging
Bag
Number of Positions
6
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Qualification
MIL-DTL-5015
Features
Shrink Boot Adapter
Shell Size - Insert
28-22
Current Rating (Amps)
22A, 135A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C