Image for CA3106E18-1SK10 is not available
CA3106E18-1SK10
DigiKey Part Number
ICA3106E18-1SK10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3106E18-1SK10
Description
ER 10C 10#16 SKT PLUG
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Packaging
Retail Package
Contact Finish - Mating
Gold
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Positions
10
Features
Strain Relief
Current Rating (Amps)
22A
Shell Size - Insert
18-1
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C