Image for CA3102E24A28PB is not available
CA3102E24A28PB
DigiKey Part Number
CA3102E24A28PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA3102E24A28PB
Description
CAB 28C 28#16 PIN RECP BOX
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Fastening Type
Reverse Bayonet Lock
Packaging
Retail Package
Number of Positions
28
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert
24-A28
Current Rating (Amps)
22A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
50V
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C