73L4R47J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 12,077
Datasheet
In Stock: 153
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Vishay Dale
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
470 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
73L4R47J
DigiKey Part Number
60-73L4R47JTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-73L4R47JCT-ND - Cut Tape (CT)
60-73L4R47JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73L4R47J
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
73L4R47J Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)