1672-24-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN339B-500-ND
1175-1672-24-1-0500-001-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1672-24-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 11/0.0063" Black 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.091" (2.31mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
11/0.0063"
Ratings
UL Style 1672
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 3,500 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG RED
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG BLK 100'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 24AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 24AWG 300V BLK 25'