1569-22-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN528B-500-ND
1175-1569-22-1-0500-001-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-22-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRAND 22AWG BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - 22 AWG Hook-Up Wire 17/0.0063" Black 300V
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
17/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 171,709 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG WHT 500'
In-Stock: 15319
HOOK-UP STRND 22AWG YEL 500'
In-Stock: 31
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500'
In-Stock: 29
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 22AWG BRN
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BLK 25'