1569-22-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN531R-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-22-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire 17/0.0063" Red 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
17/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 29
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRAND 22AWG BLACK
In-Stock: 172209
HOOK-UP STRND 22AWG WHT 500'
In-Stock: 15319
HOOK-UP STRND 22AWG YEL 500'
In-Stock: 31
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE
HOOK-UP STRND 22AWG BRN
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG 300V RED 50'
In-Stock: 20
HOOK-UP STRND 22AWG RED FOOT
In-Stock: 372
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100'
HOOK-UP STRND 22AWG 300V RED 25'