PM125SH-680M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 5,945
Similar
In Stock: 985
Direct
Sumida America Inc.
TDK
In Stock: 575
Image for PM125SH-680M is not available
PM125SH-680M
DigiKey Part Number
PM125SH-680M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM125SH-680M
Description
FIXED IND 68UH 1.5A 120 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 120mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%