SRR1208-680YL
DigiKey Part Number
118-SRR1208-680YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1208-680YLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1208-680YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1208-680YL
Description
FIXED IND 68UH 1.8A 135 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 135mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1208-680YL Models
DC Resistance (DCR)
135mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A