ACOV-SUB-25NB13
ACOV-SUB-25NB13
DigiKey Part Number
AE11440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-25NB13
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Hinged Backshell Connector Gray 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-25NB13 Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA), Nylon
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Cable Clamp
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos