Q14P1CXXR110E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 11
Datasheet
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 17
Datasheet
LED Panel Indicator Red Diffused 100° 110V 6mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Q14P1CXXR110E
DigiKey Part Number
679-1649-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q14P1CXXR110E
Description
LED PNL IND RED DIFF 10MM QUICK
Detailed Description
EDA/CAD Models
Q14P1CXXR110E Models
Category
Current
6mA
Panel Cutout Dimensions
0.55" (13.97mm)
Lens Size
10.00mm Dia
Millicandela Rating
100mcd
Lamp Color
Red
Lens Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
AC
Base Product Number
Voltage
110V