Q14P1BXXR110E
DigiKey Part Number
679-1619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q14P1BXXR110E
Description
LED PNL IND RED DIFF 10MM QUICK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 100° 110V 6mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Category
Current
6mA
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.55" (13.97mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
10.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
100mcd
Lamp Color
Red
Viewing Angle
100°
Lens Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
AC
Base Product Number
Voltage
110V