EZ80F92AZ020SG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Zilog
In Stock: 1,150
Datasheet
eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH
100-QFP
EZ80F92AZ020SG
DigiKey Part Number
269-3872-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZ80F92AZ020SG
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EZ80F92AZ020SG Models
RAM Size
8K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz