EZ80F92AZ020EG
DigiKey Part Number
269-3871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZ80F92AZ020EG
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZ80F92AZ020EG Models
Category
Number of I/O
24
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
eZ80
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz