AC0402FR-07274RL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 175,357
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 15,251
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
274 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0402FR-07274RL
DigiKey Part Number
13-AC0402FR-07274RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402FR-07274RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402FR-07274RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402FR-07274RL
Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0402FR-07274RL Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)