KTPS90-1560-P1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 83
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
15V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
KTPS90-1560-P1
DigiKey Part Number
KTPS90-1560-VI-P1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS90-1560-P1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Volgen + Furuno
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.47" L x 2.40" W x 1.42" H (139.0mm x 61.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CE, cUL, GS, PSE, UL
Voltage - Output
15V
Weight
0.915 lb (415.04 g)
Current - Output (Max)
6A
Base Product Number
Power (Watts)
90 W