TR3B476M6R3C0500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 4,474
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 822
Datasheet
In Stock: 0
KYOCERA AVX
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 500mOhm
TR3B476M6R3C0500
DigiKey Part Number
TR3B476M6R3C0500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B476M6R3C0500
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3B476M6R3C0500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V