TR3B476K6R3C0550 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 2,002
Vishay Sprague
In Stock: 17,594
Datasheet
Similar
In Stock: 822
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
WEC
In Stock: 405
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 550mOhm
TR3B476K6R3C0550
DigiKey Part Number
TR3B476K6R3C0550-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B476K6R3C0550
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3B476K6R3C0550 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V