TPSB476K006S0250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 9,798
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 405
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
WEC
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 250mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB476K006S0250
DigiKey Part Number
TPSB476K006S0250-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB476K006S0250
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V