TH3A105M016C6500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 6.5Ohm
TH3A105M016C6500
DigiKey Part Number
TH3A105M016C6500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3A105M016C6500
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3A105M016C6500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.5Ohm