TH3A105K035D6600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1206 (3216 Metric) 6.6Ohm
TH3A105K035D6600
DigiKey Part Number
TH3A105K035D6600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3A105K035D6600
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3A105K035D6600 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.6Ohm