893D105X9050C2TE3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 4,099
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 578
Datasheet
1 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2312 (6032 Metric) 4.4Ohm
893D105X9050C2TE3
DigiKey Part Number
718-1276-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
893D105X9050C2TE3
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V 2312
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
893D105X9050C2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
50 V